מךפ

מךפ

מךפ או באנגלית NLP מייצג תכנות נוירו לשוני.
לכולנו יש פוטנציאל להיות יעילים ביותר במצבים מסוימים, אך מצבים אחרים נראים כבלתי סבירים ביותר מבין הבחירות המביאות לתוצאות פחות רצויות. NLP ( מךפ) הוא בניית עצמיכם וגמישות בבחירות שלכם. זיהוי האופן בו אנו יכולים ללמוד מכל החוויות מאפשר לנו לקבל החלטות יעילות המניבות תוצאות חיוביות לעיתים קרובות יותר ובכך ליצור אפשרויות לעצמנו ולאחרים.

נוירו – המוח והנוירולוגיה, הדרך בה אנו מעבדים מידע מהחושים שלנו דרך המוח ומערכת העצבים שלנו.

לשוני – השפה המילולית והלא מילולית בה אנו משתמשים והתגובה שיש לנו לתגובה של אחרים. קידוד חוויותינו דרך הבלשנות על מנת לתקשר עם עצמנו ועם אחרים.

תיכנות – מחשבות ודפוסים פנימיים המסייעים להעריך מצבים, לפתור בעיות ולקבל החלטות. כיצד אנו מפרשים את העולם סביבנו ויוצרים ייצוג פנימי של חוויותינו וכיצד מחשבותינו מתורגמות לרגשות המשפיעים על הפיזיולוגיה וההתנהגות שלנו.

היסטוריה של NLP מךפ

ה- NLP ( מךפ) התפתח משיתוף פעולה בשנות ה -70 בין ריצ'רד באנדלר (סטודנט למתמטיקה) לבין ג'ון גרינדר, פרופסור חבר לבלשנות. שורשי ה- NLP נעים במספר תחומים ובמרכזם מודלים של שפה והתנהגות אנושית.

בנדלר תמלל אודיו ווידאו של פריץ פרלס (אביו של הטיפול בגסטאלט) ושל וירג'יניה סטיר (מייסדת הטיפול המשפחתי). הוא הבחין שבכדי לשכפל היבטים מרכזיים בשפתם ובהתנהגותם הוא יכול להשיג תוצאות דומות ואף החל להפעיל מושבי גשטאלט משלו בקמפוס האוניברסיטה!

גרינדר הסתקרן ועבד עם בנדלר כדי לחדד את מרכיבי הליבה שעשו את ההבדל, תוך שהפיץ את עבודתם של פרלס וסטיר בין היתר ל"מודל המטא "- מודל שפה שעדיין נמצא בליבת ה- NLP כיום.

אז התחיל רעיון המודלים וחקר המצוינות. נמצא שלמרות שאנו חווים את העולם באופן סובייקטיבי, האופן בו אנו מקודדים, מפרשים וחושבים על משהו משפיע על האופן בו אנו חווים אותו!

באנדרלר וגריינדר פיתחו מודל שפה אחר (מודל מילטון) ו- NLP החל לצמוח ולהתפתח עם חידושים נוספים שיצרו כלים וטכניקות חדשות.

אולי אחד המחדשים ביותר של היזמים היה רוברט דילטס שהיה סטודנט באוניברסיטה במקביל לבנדלר ואחד הראשונים שהמשיך לעסוק בעבודתם ויצר דפוסי שינוי רבים.

NLP הוא בסיס נהדר לתקשורת מדהימה

NLP (מךפ) הוא גישה ומתודולוגיה, המספק מגוון של מודלים, תיאוריות ותהליכים להגברת הגמישות ההתנהגותית והיעילות האישית. הלימוד והיישום של NLP משפרים את כישורי התקשורת ומכאן משפרים את היחסים האישיים והעסקיים.

עבור עצמי – NLP יכול לעזור בשיפור המודעות העצמית שלכם. תארו לעצמיכם שאתם יכולים להשתלט על חייכם ועל הכיוון שלהם. באיזו תדירות אתם מגיבים למצבים בלי לחשוב אפילו, רק להתאכזב מהתוצאות? הגברת הבנתכם לגבי האסטרטגיות המתאימות לכם ולמידה מאלה שאינן מהוות מרכיב חיוני ליעילות אישית ולהערכה עצמית. זיהוי ערכי הליבה ומניעי המוטיבציה שלכם יעזור לכם להגדיר את התוצאות. חקר טכניקות ניהול עצמי יאפשר לכם לגשת לשפע של משאבים אישיים כדי לנהל את עצמיכם בתקופות מעורפלות, ולהגדיל את חוסניכם ולאפשר לגם להשיג הצלחה.

בעסקים – NLP היא מתודולוגיה הוליסטית, יצירת חזון ואסטרטגיה מעוצבות. הבנת דפוסי השפה תתמוך בניהול משא ומתן אתי לתוצאות זכייה, ובכך לפעול ביושרה, לשמור על יחסי בעלי עניין ולהבטיח עסקים עתידיים. מודעות למבנים מילוליים ולא מילוליים תתרום גם להגנה עליכם מעסקאות עסקיות פחות רלוונטיות. הכרה בנהגי מוטיבציה והעדפות תקשורת בתוך הצוותים שלכם יתמכו במעורבות ושימור עובדים. שימוש ב- NLP בשיחות האימון שלכם יאפשר לכם לאתר כיצד, היכן ומתי לתמוך בעובדיכם כדי למקסם את הפוטנציאל שלהם ובכך להניב תוצאות עסקיות.

עם אחרים – NLP מספק מספר מקשים לפתיחת המבנה העומד בבסיס התקשורת. באמצעות הכרה של דפוסים בשפה ובהתנהגות (גם בתוכנו וגם באחרים) אנו יכולים להבטיח שאנחנו מתקשרים עם שקיפות, וכך נוצר קשרים הדדית, עם תוצאות משותפות. אימוץ עמדות הליבה של NLP יטפח סקרנות ופתיחות לבחון אפשרויות, מאתגר רעיונות ולא אנשים פרטיים, מחפש פתרונות ולא מכשולים וכן פיתוח גמישות התנהגותית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *