סוגסטיה פירוש

סוגסטיה פירוש

סוגסטיה פירוש

המילה סוגסטיה נובעת מהמילה הלועזית suggestion שמשמעותה "הצעה" – וזו למעשה דרך פעולתה: היא מציעה לאדם דרך פעולה מסוימת ומשפיעה על אמונתו, דעתו או עמדתו של באמצעים תת⁻הכרתיים.

סוגסטיה מה זה

כדי להבין כיצד סוגסטיה פועלת ראשית יש להבין את מבנה הנפש.
תת המודע שלנו הוא החלק הגדול ביותר במוח שלנו ומהווה כ- 95% מהמוח. כל הרגלי ההתנהגות שלנו נשלטים על ידי התת מודע. התנהגויות והרגלים אלו יכולים להיות קשורים לפעולות רצוניות, כגון עישון. או שהם יכולים להיות קשורים לתהליכים לא רצוניים כגון קצב נשימה, רגשות חיוביים או טעונים שלילית, או אפילו שפת גוף. כל אלה באחריות תת המודע שלנו. כמו כן, התת מודע שולט בערכים שלנו כמו גם באמונות שלנו לגבי עצמנו, העולם והיקום.

סוגסטיה מדריך

המוח יפעל על פי כל הצעה שתישלח לתת מודע ברגע שהוא מקבל אותה. הצעה למשלוח הודעה היא כמו פקודה לתוכנית למחשב. ניתן להשתמש בתכונה מוחית זו כדי לשנות את חיינו או להשפיע על אחרים.

המוח המודע, המהווה כ -5% מהמוח,הינו בעל ארבעה תפקידים עיקריים:

1. ביקורטי ומנתח – עושה השוואות ומודדת את עצמינו ביחס לאחרים.

2. מספק הסברים רציונליים להתנהגותנו. הסברים אלה אינם תמיד ההסברים הנכונים והאמיתיים להתנהגותנו. דוגמא לכך היא כאשר מי שסובל מהתקפי חרדה עשוי לטעון כי זה נובע ממחשבות מדאיגות לגבי בריאותו. רגשות מודחקים שהוא לא מכיר הם הסיבה האמיתית להתקפי חרדה.

3. כוח רצון ראשוני

4. זיכרון לטווח קצר – היכולת לשמור מידע לזמן קצר.

הגורם המכריע הוא שתת המודע פועל בהתאם לכל הצעה. לכן, למוח יש שומר. שומר זה ידוע כגורם הביקורטי. הוא ממוקם בין המודע לתת המודע. תפקידו לסנן את הסוגסטיות שנכנסות. למעשה, לא לאפשר לכל סוגסטיה להיכנס לתת המודע. מכאן, שבכדי להכניס סוגסטיה לתת המודע של אדם אחר, עלינו לעקוף את הגורם הביקורטי.

מהו הגורם הקריטי שמחליט אילו הצעות מורשות להיכנס לתודעה המודעת?

תת המודע עמיד בפני שינויים. הצעות המנוגדות למצב הנוכחי יידחו. אם אדם מאמין שהחיים נוראיים ושכל יום הוא רק התמודדותו נותנים לו הצעה, להינות מהחיים, למצות אותם ולשפר אותם, הגורם הביקורטי ידחה את הפקודה הזאת. ואותו אדם ימשיך לסבול.

באמצעות סוגסטיה, אנו יכולים לעקוף את הגורם הביקורטי ולהביא לשינויים הרצויים. זו הסיבה הטיפול באמצעות סוגסטיה עובד כל כך טוב.

סוגסטיה דוגמאות

  • דוגמה לסוגסטיה מילולית: מלצר  אשר שואל את הסועד במסעדה האם הוא רוצה לשתות קפה או תה. המלצר השתמש בסוגסטיה-  הוא גרם לסועד להניח שהוא צמא, ושהוא רוצה קפה או תה.
  • כשנאמר למישהו: "אל תחשוב על X". תמונה של X מיד קופצת לתודעה, ומכאן רצף האסוציאציות כבר מושפע אל הכיוון הרצוי.
  •  א' מבקש מ-ב' לחשוב על קלף מסוים, ותוך כדי הבקשה, מצייר באוויר בתנועות ידיים לכאורה אקראיות את הסיפרה 4 ואת צורת הלב ואז ב' חושב מייד על אותו קלף. זוהי למעשה סוגסטיה גופנית.
  • מרצה מציג לסטודנט לאחר הרצאותו תמונה מטושטשת של פרחים, הסטודנט יחשוב שבתמונה מופיע פרח. זוהי דוגמה לסוגסטיה ויזואלית.
איך לעשות סוגסטיה? – סוגסטיה תרגילים

ככלל אצבע, יש לנסח סוגסטיות בזמן הווה. זה מה שאנחנו מכנים "היזון חוזר" .

השלב השני הוא לבצע טבלת חיזוקים, שיקוף וודיגום. לסיום, הובילו את האינטראקציה לעבר יעד שהוגדר מראש. זה יכול להיות סוציו-טיפולי או חינוכי.

אם מטרת הסוגסטיה להשפיע על התנהגות עתידית, היא יכולה להיות על ידי "סוגסטיה פשוטה" כמו:

"אתה תזהה את הצמא כצורך לשתות מים."

"מים מרווים אותך יותר מכל נוזל אחר"

עם זאת, אם בקשת הפעולה אינה מהעבר, נצטרך לגשר על הטראנס בכדי להביא את העבר להווה ולתאר את המצב מחדש. לאחר מכן, ניתן "סוגסטיה מורכבת" שתתפרש.

עכשיו שאתה מבין שצמא הוא רצון לשתות מים, תזהה אותו ככזה."

"סוגסטיה מורכבת" הוא המבנה הבסיסי המקשר בין המתרחש כרגע למה שנרצה לראות בעתיד.

"עכשיו כשאתה מרגיש X אתה יכול להתחיל להרגיש Y."

זה חשוב במיוחד כאשר מתמודדים עם משתני זמן ומקום, הידועים גם בשם רגרסיה. אפשר להכניס את חוויות העבר להווה.

עדיף לדבר עם המטופל כאילו הוא באמת חווה את האירוע. "ומה עיניך רואות כעת?" "עם מי אתה בחדר?" "יש מישהו איתך?"

חשוב לוודא שההנחיה שלכם תהיה "כאן" ככל האפשר על מנת לקבל גישה גדולה יותר לכל ההיבטים של התודעה האנושית, כולל רגשות, מחשבות, רצונות, פחדים, שמחות ומוטיבציות. ניתן למקם את כל המרכיבים הנפשיים האלה בריפוי, חינוך וכד'.

הדרך הטובה ביותר להביע סוגסטיביות היא להשתמש בשפה חיובית. זה יאפשר לאדם להתמקד במה שהוא יכול וצריך לעשות.
התת מודע לא יכול לזהות שלילה, ולכן כאשר מוצעת למישהו הצעה לא לעשות משהו היא מורגשת עבורו כאילו ניתנה לו ההצעה. זה נובע מהחיפוש הפנימי שמתרחש כדי להבין את המשמעות של הנאמר, ומכיוון שאין שום נקודה אחרת. מכיוון שהוא אינו יכול להתמקד במספר מחשבות בו זמנית במוח האנושי, ולא ניתן להתמקד בשלילה, הוא יכול לעשות זאת. עובדה ידועה היא ש"כל מה שאתה מתמקד בו יגדל"

הצעה חיובית, לעומת זאת, עוזרת למקד את התודעה במה שהוא יכול וצריך להשיג.

הצעות שליליות לעיתים יעילות. עם זאת, עליכם להיות מסוגלים להשתמש בהם בזהירות וההמלצה הכללית היא להשתמש בהצעות חיוביות.

טיפול בסוגסטיה

התערבות סוגסטיבית יעילה למחלות גופניות רבות. זה עוזר להפחית מתח ולחץ נפשי . בעקיפין, ספי הסבל עולים ונחסכים תהליכים התמודדות קוגניטיביים לא יעילים. ניתן להשתמש בטיפול בסוגסטיה גם לטיפול בבעיות כרוניות לא פתורות שלא טופלו לפני כן או כאשר קיימת עמידות לקבלת טיפול . הטיפול במחלות ממאירות קשות הוא תחום נוסף שיכול להרוויח משיטת טיפול בסוגסטיה. ישנם מחקרים רבים המראים קשר בין מערכת החיסון לבין גורמים פסיכו-סוציאליים. רבים טוענים כי טיפול הכולל תהליכים סוגסטיביים עמוקים יכול להשפיע בו זמנית על מצבו הנפשי של החולה ועל המערכת החיסונית שלו.

התערבות סוגסטיבית מכוונת, מתחילה לרוב בתהליך של "הצטרפות והובלה” (Pacing and Leading). המטפל ראשית עוקב ומתאים את עצמו למטופל ולשפה שלו ( רגשות, אמונות, התנהגות וכדומה), ורק לאחר שישנו ביסוס להתאמה זו הוא הופך בהדרגה למוביל ומדריך למטופל.

 

למעשה, התערבות סוגסטיבית היא הפעלה מודעת של אפקט הפלסבו הידוע. השפעה זו נתמכת מדעית במצבים רפואיים שונים. ניתן לשלב את אפקט הפלצבו הטיפול בסוגסטיה עם כל טיפול אחר כדי להגביר את יעילותו הטיפולית. כלי זה יכול גם לעזור למזער תופעות לוואי מטיפולים תרופתיים.

התערבויות סוגסטיביות בטיפול משפחתי

בספרם "היפנוזה חדשה בטיפול משפחתי” מסכמים המחברים Araoz & Negley-Palmer מה הן הנסיבות שבהן מומלץ להשתמש בהתערבות סוגסטיבית במפגש המשפחתי:

  • כאשר המשפחות לכודות בנוקשות בתוך דפוסי חשיבה קבועים
  • כאשר המשפחה זקוקה לאמץ דפוסי התנהגות חדשים
  • כאשר משפחות מפחדות משינוי וחשות חסרות אונים ו"תקועות”

טיפול בסוגסטיה במסגרת משפחתית מקל על המשפחה לאמץ הבנה הוליסטית הקושרת גוף לנפש ולחברה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.