NLP הנחות יסוד

NLP הנחות יסוד

NLP הנחות יסוד- תיכנות נוירו-לשוני (NLP) הוא אוסף של טכניקות, מיומנויות ואסטרטגיות מעשיות שיכולות להוביל לרמה עמוקה של תובנה והבנה של העצמי ואחרים. למרות שזו לא פילוסופיה או דת, NLP שואב מתורות רבות ושונות. באופן ספציפי, בתחום הפסיכולוגיה, נלפ מסתמך על תחום הפסיכולוגיה הקוגניטיבית וההתנהגותית. יתר על כן, כאשר אנו עוסקים ב- NLP באימון או כאשר אנו לומדים להיות מתרגלי NLP, אנו מתבקשים לאמץ מערכת הנחות או רעיונות התומכים בתרגול. 14 NLP הנחות יסוד מסכמות את המושגים הללו. על ידי התאמה עם הרעיונות הללו, אנו יכולים לספק את האימון הטוב ביותר האפשרי ב- NLP והם תומכים בנו לחיות חווית חיים מועצמת ורחבה.

מאמר זה מסביר את 14 NLP הנחות יסוד וכיצד לעבוד איתן. 

14 הנחות יסוד של NLP


1. כבדו את כל המודלים בעולם.
לכל אחד יש השקפה או 'מודל' אחר של העולם. בהתבסס על הניסיון שלנו, המקושר לגיאוגרפיה, משפחה, קהילה, כלכלה, חינוך, דת, ניסיון ומיינדסט.

אנחנו לא צריכים להסכים על ערכים ואמונות. למעשה, אנו רק מעוניינים להבטיח שמערכת הערכים והאמונות שלנו תציע לנו את רמת הבחירה וההזדמנות הגדולה ביותר.

אם אנו עובדים עם מטופל, אנו תומכים בו להרחיב את השקפתו ואת אזור הנוחות דלו כדי להגביר את ההעצמה והבחירה שלו. באופן ספציפי, אין רצון או דרישה לשנות את מערכת האמונות או הערכים שלו, אלא רק להסיר מגבלות במודל שלו כדי לאפשר לו להרגיש יותר חופש.

2. אקולוגיה היא קריטית.
אנו מעריכים אם התנהגות או שינוי מתאימים, עם הלקוח, בהתבסס על ההקשר, הסביבה והאקולוגיה. לדוגמא, התנהגות במקום העבודה עשויה להיות מתאימה, אולם ייתכן שאותה התנהגות בקשר אישי איננה יכולה להתקיים.

3. אותות ההתנגדות מעידים על חוסר דיווח.
לעתים קרובות אנו מניחים שזוגיות קיימת רק בין אנשים. עם זאת, לעתים קרובות אין לנו יחס עם רעיון, ערך או מושג. לכן, אם אנו מתנגדים לשינוי בהתנהגותנו (וזה לרוב סכסוך לא מודע עם הרצונות שלנו), אנו רוצים להסתכל מעבר.

באופן ספציפי, אנו יוצאים מכל קשר עם האדם שאיתו אנו עובדים, או שיש מנגנון רגש או הגנה שלילי הפועל בראש כדי למנוע זיקה לרעיון. תהא הסיבה אשר תהא, ישנם פתרונות לבנייה מחדש של קשר עם אדם או רעיון.

4. אנשים אינם התנהגותם.
בכדי להצליח בחיינו שלנו , אנו רוצים לפעול מתוך יסוד של קבלה. בכנות, אם איננו יכולים לקבל את עצמנו, בדיוק כמו שאנחנו, או מטופל בדיוק כפי שהוא, אנו מגבילים את האפשרויות והבחירות שלנו. יתר על כן, לא משנה איך התנהגות עשויה להופיע בפני העולם החיצון, תמיד יש כוונה חיובית. לעתים קרובות, הכוונה החיובית מאחורי התנהגות לא מועילה היא הגנה עצמית.

איננו הסיפור שאנו מספרים במילים או בעשייה. למעשה אנו יצורים שלמים עם פוטנציאל אינסופי, כלומר ההתנהגות שלנו אינה מי שאנחנו. אם אנו יכולים לראות את כולם בצורה זו, נוכל לבחור אם אנו רוצים לקבל או לדחות התנהגות ספציפית. יתר על כן, אנו מאשרים בתודעתנו שניתן לשנות התנהגות.

5. כולם עושים כמיטב יכולתם.
בדיוק כמו כל דבר בטבע אנו מתפתחים, מתקדמים וגדלים. המשמעות היא שהמשאבים הפנימיים שיש לנו מתרחבים גם לאורך זמן. כתוצאה מכך, אין מטרה לקשור את עצמנו למשהו שקרה בעבר, מכיוון שהפרספקטיבה, הניסיון או ההתנהגות שלנו היו פחות מפותחים ממה שהם עכשיו. אנו תמיד עושים כמיטב יכולתנו בעזרת המשאבים העומדים לרשותנו.

חשבו על זה בהקשר של ילדים צעירים שלומדים ללכת. האם אנו מצרים עליהם בפעם הראשונה שהם נופלים לאחר שקמו? לא. אנו מעודדים אותם מכיוון שאנו יודעים שהם מחזקים את שריריהם ואת יכולתם לאזן באמצעות תרגול. כל מה שאנחנו עושים בחיים והאופן בו אנו תופסים את העולם פועל באותה צורה.

6. כיול התנהגות.
המידע החשוב ביותר שיש לנו על אדם הוא התנהגותו. לכולנו יש את המסכות שלנו ולכולנו יש את הסיפורים שלנו. יתרה מכך, לפעמים ההתנהגות האמיתית שלנו היא מחוץ למודעות המודעת שלנו.

לכן, אנו תמיד מעריכים נכונות לשינוי, ושינוי ממשי על סמך התנהגות, ולא על פי מה שהמטופל או אנו בעצמינו אומרים.

7. הטריטוריה אינה מוגדרת על ידי המפה.

אנו יודעים שמילים הן סמליות וכתוצאה מכך מעורפלות. לכן, המילים בהן אנו משתמשים אינן מייצגות בהכרח את המצב שאנו מתארים כאשר אנו משתמשים בהן. יתר על כן, אם אנו עובדים כמטפלי NLP,אנו יכולים להכיר בכך שלמרות שמילים אינן מייצגות אירוע עצמו, הן מעידות על כיוון המיקוד וההתרחבות או המגבלה במוח.

8. אנו ממונים על התנהגותינו

כאשר אנו קיימים ברגע הנוכחי אנו מודעים למחשבות ולתחושות שלנו. יתר על כן, כאשר אנו מכירים בהן במודע, אנו יכולים לכוון את מחשבותינו בכל דרך שנבחר. הבחירה הזו נותנת לנו כוח על ההתנהגות שלנו. באופן ספציפי, כאשר אנו בוחרים לחשוב מחשבות ספציפיות, אנו בוחרים בהתנהגות שלנו. ניתן לטפל בהתנהגות לא מודעת (הפועלת מחוץ למודעות שלנו) על ידי שחרור רגשות שליליים והגבלת אמונות. במילים אחרות, אנו משלבים את החלקים שלנו שנראים מופרדים.

9. משאבים קיימים תמיד
אנו מאומנים על ידי החברה לחפש מחוצה כוח, הדרכה וידע. למעשה, יש בתוכנו את כל המשאבים שאולי נרצה להשיג כל מה שנרצה. כל שעלינו לעשות הוא להסתכל פנימה כדי לגשת אליהם. אין אנשים חסרי אמצעים, אלא רק מודעות חסרת אמצעים.

10. שלמות היא המטרה הסופית
הכל פועל כאחד, בזרימה. הרגשות שלנו קשורים למחשבות ולהתנהגות שלנו. לאחר מכן, הנפש שלנו קשורה לגופנו ולבריאותנו. ככל שנוכל לתפוס שלמות רבה יותר בתוך עצמנו, כך אנו מסוגלים לחיות חיים ארוכים, שמחים ובריאים.

יתר על כן, ככל שאנו תופסים פחות נפרדות בעצמנו, במיוחד התנהגותנו, כך אנו יכולים להיות אותנטיים יותר. אנו יכולים להסיר את כל המסכות שנלבש ולהפעיל מהמקום האותנטי שלנו. אנחנו יכולים לפעול משלמות. ככל שרמת השלמות בעצמנו גדולה יותר, כך קל יותר לראות שאנחנו חלק מהיקום וכל מה שבתוכו. אנחנו חלק מהזרם.

11. רק מושג המשוב קיים
במילים פשוטות, אין כישלון, יש רק משוב או תגובה אוניברסלית למבחן. אנו פועלים תמיד בלולאת בדיקות ומשוב, בכל תחום בחיינו. למעשה, מה שנראה ככישלון יכול להיחשב כתוצאה מוצלחת שלא חיפשנו לתוצאה שלה. באופן ספציפי, כמה נורות שלא פעלו הומצאו לפני שנוצרה הנורה?

בעזרת תובנה ופרספקטיבה זו, אנו יכולים להפסיק להאשים את עצמנו ואחרים, למצוא פתרונות ולשפר את תוצאות המאמץ שלנו. בנוסף, אנו לומדים להיות עקשניים וגמישים.

12. התגובה היא המשמעות של תקשורת
אנחנו תמיד מתקשרים. למעשה, גם כשאנחנו שותקים, אנחנו מתקשרים. כתוצאה מכך, תקשורת לא מילולית יכולה להסביר את מרבית התקשורת שלנו. יתר על כן, אמנם הכוונה שלנו עשויה להיות ברורה לנו, אך הפרשנות והתגובה של האדם האחר הם שמשקפים עד כמה יעילה התקשורת שלנו. NLP מלמדת אותנו את הכישורים והגמישות למזער תקשורת לא נכונה ולהגביר את הבהירות. תמיד כדאי לזכור שאנחנו מקבלים תקשורת באמצעות מסנני התפיסה שלנו. כתוצאה מכך, איננו יכולים לשלוט על אופן קבלת התקשורת.

13. חוק הגיוון הנדרש.

במילים פשוטות, לאדם עם הגמישות הרבה ביותר יש שליטה גבוהה יותר, או פוטנציאל לשלוט בסביבה. אם משהו לא עובד, עצרו ועשו משהו אחר. ככל שאנחנו גמישים יותר, כך אנו נותנים לעצמנו סיכוי גדול יותר להישגים. גמישות ויצירתיות הם המפתח להצלחה.

14. נהלי תכנון להגדלת הבחירה

בין אם אנו עובדים עם עצמנו ובין אם עם מטופל, אנו רוצים שיהיו לנו כמה רעיונות במודעות שלנו. ראשית, תמיד יש ברירה. גם אם הבחירות כולן לא מושכות, תמיד יש ברירה.

שנית, כל דיון וכיוון של מחשבה והתערבות רוצים להגדיל את הבחירה. ככל שיש לנו יותר ברירה, כך אנו מרגישים יותר חופש. כשאנחנו מרגישים חופשיים, אנו מועצמים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *