NLP

דמיון מודרך NLP

במהלך השנים האחרונות, המושגים NLP ודמיון מודרך נוטים ללכת יחדיו. לכן, רבים חושבים כי מדובר בשתי שיטות מקבילות ולא כאלו המשלימות אחת את השנייה.

חשוב להבין כי NLP ודמיון מודרך אינם 2 צדדים של אותו המטבע. שתי השיטות (NLP ודמיון מודרך) עומדות למעשה כל אחת בפני עצמה. שיטת הדימיון המודרך הינה רק כלי אחד מני רבים, בהם מטפלי ה-NLP משתמשים בעבודתם עם חלק מהמטופלים שלהם ובסיטואציות מאוד ספציפיות.

מהו NLP?

תכנות נוירו-לשוני (NLP) היא גישה פסיכולוגית הכרוכה בניתוח אסטרטגיות בהן משתמשים אנשים מצליחים וביישומן כדי להגיע למטרה אישית. השיטה מקשרת בין מחשבות, שפה ודפוסי התנהגות שנלמדו באמצעות ניסיון להגיע תוצאות ספציפיות.
תומכי ה- NLP מניחים שכל פעולה אנושית חיובית. לכן, אם תוכנית נכשלת או שהבלתי צפוי קורה, החוויה אינה טובה ולא רעה – היא פשוט מציגה מידע שימושי יותר.

ה- NLP מתמקד רבות באלמנטים לשוניים המשפיעים על תהליכים נוירולוגיים. במילים אחרות, ללמוד כל דבר בתקשורת האנושית שמשפיע בפועל על התנהגויות ופעולות של אנשים אחרים. ההגדרה הפורמלית של NLP היא, כמובן, חקר המצוינות האנושית, המכונה בדרך כלל "מודלים". במובן זה, NLP הוא למעשה יותר כלי מטא ולא יישום.

טכניקות NLP מתמקדות בפירוק ההנחות והאסוציאציות שלנו במטרה לפתוח ולהרחיב את השטחים שלנו:

  1. בעיה – כשאתה מתמודד עם אתגר, האם אתה מתמקד בבעיות האפשריות, או שאתה מתמקד בתוצאות הרצויות? התמקדות בבעיות ידועה ב- NLP כמילוי 'מסגרת האשמות', הכוללת ניתוח של כל השליליות בפירוט רב ושאלת שאלות כגון 'מדוע יש לי בעיה זו?' ו'מי אשמתו? ' לעומת זאת, אנשים שמתמקדים בתוצאות מגלים מה הם רוצים להשיג, מה אחרים רוצים, אילו משאבים יש להם וכיצד הם יכולים לנצל את המשאבים הללו כדי להגיע לתוצאה שכולם רוצים.
  2. איך נגד. מדוע – כשאתה שואל שאלות 'למה', כל מה שאתה באמת עושה הוא לחפש אישור לבעיה שכבר קיימת. לעומת זאת, שאלות ה'איך 'מביאות אותך להבנת מבנה הבעיה. לדוגמא 'למה זה קרה?' מוגבלת בכך שהיא מחפשת אחר האשמה. עם זאת, 'איך זה קרה לי?' מחפש סיבה ותוצאה. זה הרבה יותר אובייקטיבי והגיוני בהשוואה לשאלה 'למה', שהיא מופשטת ולא מהותית.
  3. משוב לעומת. כישלון – מה קורה אם לא תצליחו להשיג את מטרתכם? המונח "כישלון" פירושו "מבוי סתום" ושליליות. לראות 'כישלון' במקום כצורת משוב יכולה לפתוח את האפשרויות שלך ולעזור לך להשיג את מטרתך בפעם השנייה, או השלישית או הרביעית. כאשר אינך מצליח להגיע למטרה, תוכל לנתח את הצעדים שביצעת ולזהות אילו מהם לשנות. זהו למעשה הרעיון המקובל של 'ללמוד מטעויותיך'. ב- NLP, פשוטו כמשמעו, אין דבר כזה 'כישלון' – לפחות לא עם האסוציאציות שמקובל בדרך כלל.
  4. אפשרויות נגד צרכים – התחשבות באפשרויות במצב קשה חיובית יותר מאשר התחשבות בצרכים. האפשרויות פותחות פוטנציאל, ואילו הצרכים (לחשוב מה אתה צריך לעשות) מגבילים ומשמשים רק לצמצום הפוטנציאל.
  5. סקרנות ומרתק נגד. הנחות יסוד – חלק גדול מ- NLP הוא פתיחת מוח לשינוי ואפשרות. בהנחה שאנחנו 'יודעים' משהו יכול להגביל את הרחבת הידע הזה. אולי 'תדעו' שהעולם עגול, אך אסור לכם להניח שהידע שלכם הוא נייח. ידע הוא חולף וככל שנלמד יותר, כך הידע משתנה יותר. לדוגמא, לפני כמה מאות שנים אנשים רבים 'ידעו' שהעולם שטוח.

מהו דמיון מודרך?

הדמיון המודרך מבוסס על ההנחה של הפסיכואנליטיקאי קארל יונג כי:
“המוח האנושי מגיב באופן זהה לאירועים דמיוניים ומציאותיים מבחינת התופעות הנוירולוגיות (החוויה).”

דמיון מודרך (נקרא גם בשם דמיון מודרך אריקסוניאני) הוא תהליך עבודה טיפולי שמשלב בין סוגים שונים של הדרכות דמיון הפועלות על כל החושים של האדם – טעם, צליל, ריח ומגע – כדי לבנות תמונות במוח שהגוף ירגיש כי מדובר באירועים אמיתיים. המטרה היא "לנהל שיחה" עם התת מודע וליצור בו שינויים.
בטיפול דמיון מודרך, המנחה מדריך את המטופל להשתמש בדמיון שלו בכדי שיוכל במהירות ובקלות להפחית את המתח בגופו. זה קל כמעט כמו לחלום בהקיץ, ועם תרגול, טכניקה זו יכולה לסייע בפתירת בעיות או לחזק יכולות פנימיות ואישיות.

NLP ודימיון מודרך

ניתן לדמות את ה -NLP כארגז כלים אשר מלא בטכניקות המאפשרות לאדם לחולל שינוי מהיר במחשבות, רגשות ובהתנהגות.

השינוי בתהליכי NLP מתקיים ברמה של תת המודע ועל כן השינוי הינו עמוק ונשאר לטווח הארוך. הטיפול ב-NLP מאפשר לאדם ללמוד כיצד לתקשר עם תת המודע שלו במטרה במטרה לרתום אותו לסיוע בתהליכי שינוי שהאדם מבקש להשיג.

לכן אומרים ששיטת NLP היא מודל להשגת שינוי ומצוינות.

במהלך הטיפול, המודרך אקטיבי יותר מאשר בדמיון מודרך, גם כשהוא יושב או עומד בעיניים עצומות.
המנחה מוביל את המטופל למקום ספציפי בכדי שיוכל לחולל את השינוי הנדרש. זהו תהליך מאוד מובנה -המנחה יודע היטב לאן הואמבקש להוביל את המונחה שלו, מהם השלבים בתהליך, ומהי התוצאה הרצויה בסיומו.

לעומת זאת, דמיון מודרך הינו הליך הרבה יותר גמיש.
המונחה יוצא למסע בדמיון שלו כשהוא מקשיב לסיפור שמספר לו המנחה.
בתהליך של דמיון מודרך המונחה יכול להירגע, להרפות, להתחבר לתת מודע שלו ולהתחבר לחלק שבו שיודע כיצד להתגבר ולפתור בעיות .ההנחיה בדמיון מודרך פתוחה יותר- והדמיון של המונחה משלים את מה שהמנחה לא אומר.

ניתן לסכם כי NLP ודימיון מודרך למעשה משתלבים יחדיו ומשלימים אחד את השני. רבים מהמודרכים ב-NLP משתמשים בדימיון כדי ליצור תמונות במוחם. כאשר הם שומעים את המילים בהן משתמשים בטיפול הם משייכים אותם לתמונות, צבעים, חוויות או יוצרים סצנות ספציפיות מהעבר, העתיד או ההווה שלהם. כך, שתי השיטות יוצרות סינרגיה מתואמת המאפשרת חיבור לתת המודע וניקוי שלו מכל אשר מפריע לאדם, אינו משרת אותו יותר ותוקע אותו מלהתקדם ולהתפתח .