NLP

NLP לטיפול בהתמכרויות

כל אדם הוא שונה, ולכל אחד חוויה שונה הנאבקת בהתמכרות. המסע להחלמה ארוכת טווח הוא חוויה מאוד אינדיבידואלית, וצורות טיפול מסוימות עשויות לעבוד טוב יותר עבור אדם אחד מאשר אחר. תוכניות הטיפול הטובות ביותר מציעות מגוון רחב של טיפולים ועבודה עם מטופלים למציאת הגישה היעילה ביותר. תיכנות נוירו-לשוני (NLP) הוא צורת טיפול מוכרת שמטופלים רבים מוצאים אותה ככזו אשר יכולה לשנות את חשיבתם ולשפר את כישורי ההחלמה שלהם.

מהו תיכנות נוירו-לשוני?

NLP מלמד אנשים לנתח את האסטרטגיות המובילות להצלחה, וליישם אותן במשימה כדי להגיע למטרה ספציפית. התרגול מבוסס על הרעיון שניתן לפרק את ההתנהגות למרכיביה הבסיסיים ביותר בכדי לבנות מחדש ולהחליף התנהגויות כמו התמכרות.

תכנות נוירו-לשוני נהוג מאז שנות השבעים, כאשר ג'ון גרינדר, בלשן, וריצ'רד באנדלר, מתמטיקאי ומדען מידע, פיתחו את הטכניקה באוניברסיטת קליפורניה, סנטה קרוז.

השניים האמינו שמורכבות ההתנהגות האנושית נובעת מהצטלבות של תהליכים ושפה נוירולוגיים. המומחיות הבין תחומית שלהם ייצרה גישה טיפולית הלוקחת בחשבון כיצד בני אדם לומדים ומפרשים מידע חדש בכדי לסייע בשינוי התנהגויות בצורה יעילה יותר.

לכל בני האדם יש מבנה נוירולוגי דומה, ו- NLP מציע כי דפוסי הלשון וההתנהגות קשורים ישירות לאותה מערכת נוירולוגית. ההתנהגויות שאנו מבצעים באופן חיצוני מושפעות מאוד מעיבוד פנימי, שלעתים קרובות אינו מודע לחלוטין. NLP יכול לעזור לנתח את הקשר בין אופן העיבוד שלנו לאופן שבו אנו מתנהגים כדי שנוכל לשבור מחזורים ולתמוך בפיתוח התנהגויות חדשות.

NLP לעומת היפנוזה

אנשים רבים מביעים בלבול מסוים באשר להבדל בין NLP והיפנוזה – אולי בגלל אסוציאציות שהונחו מראש לגבי המונח "תכנות". בהיפנוזה, המטופל לא נשאר בהכרה מלאה לאורך כל הפגישה, והמטרה היא להוציא זיכרונות ותובנות שהמטופל לא הצליח להשיג בעצמו.

אולם ב- NLP המטופל נשאר בהכרה מלאה ועליו לעבוד עם המטפל כדי להגיע לכל מסקנה. לאורך זמן, NLP מצייד את המטופלים בכלים שהם יכולים להשתמש בעצמם, ומעניק להם יתרון חזק על פני היפנוזה.

רכיבי הליבה של NLP

תוכלו להבחין כי ניתן לפצל את המונח NLP בקלות לשלושה מרכיבים שונים – נוירו, לשוני ותכנות. כל אספקט מייצג מושג ליבה בו מתמקד המטפל והמטופל במהלך הייעוץ.

רכיבי ליבה של NLP

1. נוירו

המרכיב הנוירולוגי של ה- NLP מכיר בכך שלכל פרט יש תפיסה ייחודית של כל המידע הנספג דרך החושים. קלט חושי או קוגניטיבי מסונן תמיד דרך עדשה אישית מאוד, ומודעת על ידי דברים כמו אמונות, מערכות ערכיות וחוויות קודמות.

עדשה אישית זו מביאה לתפיסה שונה לחלוטין של כל המידע, מה שמסביר מדוע לשני אנשים יכולות להיות תגובות שונות לחלוטין לאותה פיסת ידע. לדוגמא, אדם שאוהב דגים יכול להיות שמח להיתקל בריח של צליית סלמון. מישהו שחלה בפעם האחרונה שאכל דגים עשוי לקבל תגובה שלילית מיידית במקום.

דוגמה זו מייצגת קשר ברור בין עיבוד מידע להתנהגות כתוצאה מכך, אך התהליכים המניעים את הרגלינו הלא בריאים ומביאים להתמכרות לרוב מנוגדים עמוקות.

2. לשוני

לשפה יש תפקיד מכריע באופן בו אנו מבינים את העולם ואת הגיונו. כל פרט שאנו קולטים מהעולם, אנו מתייחסים אליו למידע קודם דרך השפה. כשאנו יוצאים החוצה ורואה שמיים כחולים, ככל הנראה יש לתגובה הפנימית שלנו מרכיב לשוני עוד לפני שאנו יכולים אפילו לפתוח את הפה כדי להגיב עליו.

אנו יכולים ליצור אסוציאציות אוטומטיות כמו "יום נחמד לפיקניק" או "עכשיו אני צריך קרם הגנה", והאסוציאציות האלה משפיעות על האופן שבו אנו מתקשרים. הרבה יכול ללכת לאיבוד בתרגום כשאנו מנסים לתקשר על נושאים מורכבים, ו- NLP מתמקד בשפה כדי להביא לבהירות טובה יותר בייעוץ.

לשפה יש כוח רב גם כשהיא רק פנימית. חשיבה מחדש על השפה שנו משיכים לאירועים או התנהגויות יכולה להיות צעד עוצמתי בקידום ההתאוששות.

3. תכנות

תכנות בהקשר זה מתייחס לתהליך האופן בו אנו לומדים. כל ההרגלים, העמדות וההתנהגויות שלנו מתפתחים כתוצאה מהתשומות שאנו מקבלים וכיצד אנו חושבים ומדברים עליהם. שינוי התנהגויות הוא עניין של "תכנות מחדש" של המוח שלנו באמצעות מסגור מחדש של חוויות מפתח שהובילו אותנו לפתח הרגלים לא רצויים.

במקרים רבים, ההיבט התכנוני של NLP כולל בחינה של תמהיל של אירועי דרך גדולים וחוויות קטנות יותר המחוברות זו לזו שהביאו את האדם למקום בו הוא נמצא היום. הרעיון הוא שכאשר תוכלו להעריך פרטים בקפידה, תוכלו לשנות את אופן התגובה אליהם. מיומנות עוצמתית זו יכולה להקל על שינוי אמיתי.

המפה אינה הטריטוריה

מושג מרכזי ב- NLP הוא ש"המפה אינה הטריטוריה ".  הכוונה היא שתפישתו של אף אחד לא יכולה לשקף במדויק את המציאות. כל אדם יכול לראות רק מנקודת מבטו שלו, ואובייקטיביות אמיתית אינה סטנדרט בר השגה. המציאות שלנו היא "מפה" המורכבת מכל החוויות השונות שלנו, והיא לא תמיד משקפת את האמת.

כשאתם עובדים עם יועץ NLP, המטרה שלו היא לקבל את ההבנה המדויקת ביותר של המפה האישית שלכם. ברגע שהוא יכיר יותר את מנגנוני העיבוד שלכם ואת האופן שבו אתם לומדים, הם יכולים לעזור לכם לזהות את נקודות החוזק שלכם, ובמקביל להקל על פיתוח אסטרטגיות חדשות להחלפת אפקטיביות.

מודל המטא ומפרט התוצאה

כאשר אנו מבינים שמפת החוויה האישית שלנו איננה שלמה, מתברר כי תקשורת על התנהגויות עמוקות כמו התמכרות היא הרבה יותר רלה לאמירה מאשר עשייה. גם כאשר אנו עושים כמיטב יכולתנו לתאר את מצבינו במדויק, ככל הנראה יהיו פערים בתיאור שלנו. 

מודל מטא ומפרט תוצאות

מודל המטא הוא רשימת שאלות המסייעות ליועץ NLP לקבל את המידע הספציפי והרלוונטי ביותר האפשרי, להישאר במסלול ולהשאיר אתכם מעורבים בתהליך החקירה. תשע השאלות גם עוזרות לכם לגבש תוכנית פעולה מסוימת שתביא להחלמה בהישג ידיכם.

1. מה אתה רוצה?

נראה כי שאלה מכריעה זו היא תשובה פשוטה, אך תתפלאו כמה יש לקחת בחשבון. התשובה שלכם והשפה בה אתם משתמש כדי למסגר אותה יעניקו לכם וליועץ שלכם נקודת קפיצה לבדיקת מראה ההתאוששות. זוהי שאלה שסביר להניח שתדונו בה במהלך הטיפול שלכם, ותמצאו כי התשובה משתנה והופכת ספציפית יותר במהלך הטיפול שלכם.

2. איך תדע מתי השגת את זה?

זה דבר אחד לדעת מה אתם רוצים, אך כדי להשיג זאת נדרשים מחשבה ותכנון מדוקדקים. התאוששות היא מצב של הוויה ארוכת טווח, לא הישג חד פעמי, ולכן חשוב להגדיר יעדים מדידים כדי להבטיח שתדעו איך נראית הצלחה.

3. היכן המטרה תהיה רלוונטית?

לטענת פיכחון ישנה השפעה משמעותית על כל חלק בחייכם, אך בחינת היקף ההשפעה יכולה להיות מניע חזק במהלך הטיפול. איך התאוששות שלך  תשפר את החיים הרגשיים שלכם?

4. מה מונע ממך להמשיך את המטרה?

שאלה זו היא לעיתים קרובות אחת הקשות ביותר לטיפול. לחקור מה מעכב אתכם מעיסוק מלא בטיפול יכול להיות לא נוח, אך יש צורך לפתח מוטיבציה מתמשכת. זהו אחד התחומים בהם השפה יכולה להוות מחסום משמעותי, מכיוון שאולי לא תתחילו עם היכולת להשמיע במדויק את התהליכים הפנימיים שלכם..

5. אילו אילו משאבים אישיים תוכלו לנצל?

רישום מלאי של כל משאבי ההתאוששות שלכם מסייע ביצירת תמונה נפשית של רשת התמיכה שלכם. מרכיב מרכזי ב- NLP הוא שיפור הדיוק של המפה האישית שלכם, וזה נפוץ מאוד שמטופלים לזלזל במשאבים הזמינים שלהם.

6. אילו משאבים נוספים דרושים?

היועץ שלכם יכול לעזור לכם להעריך אילו משאבים נוספים ישפרו את כישורי ההתמודדות שלכם ויאפשרו לכם להרגיש נתמכים במהלך ההתאוששות.

7. האם ישנם סיכונים להשגת מטרה זו?

זו אולי נראית כשאלה טריקית בכל הנוגע להתאוששות, אך תהליך המענה עליה חושף לעיתים קרובות ניתוקים נסתרים העלולים להשפיע על יכולתךכם לרפא ולהתקדם במסע לפיכחון ארוך טווח.

8. אילו פעולות יומיות עליכם לבצע?

NLP ידוע במתכונתו הניתנת לפעולה, ושאלה זו היא פשוטה ככל שתוכלו לרצות. פירוק פעולות לחלקים יומיים קטנים הופך אותם לנגישים יותר. המטפל שלכם יכול להציע שגרות שתוכלו לשלב בתוכנית לטווח הארוך שלכם.

9. האם השגת המטרה שווה לך?

לא הייתם בטיפול אם לא הייתם מאמינים שזה שווה את זה. עם זאת, חקירה מוחלטת של המוטיבציות שלכם מחזקת אותן ועוזרת לכם להשתמש בהן לטובתכם בטיפול ומעבר לו.

לא כל מטפל ישאל את כל השאלות הללו באופן מילולי. הם עשויים לערבב ולהתאים או להשתמש בשאלות דומות, תלוי במה שהם מאמינים שהכי יועיל לכם. בידי יועץ מוכשר, מודל המטא הופך לכלי חזק במיוחד. היתרונות של NLP נובעים ממערכת היחסים השיתופית בינכם לבין המטפל שלכם.

יתרונות כלליים של NLP

תכנות נוירו-לשוני היא מסגרת טיפולית כל כך יעילה, שלעתים קרובות היא משמשת לעזרה עצמית כללית ולאימון חיים. אנשים בקריירה של מתח גבוה מוצאים לעיתים קרובות כי NLP מתאים מאוד כחלק מטיפול מקצועי.

היתרונות הכלליים של NLP:

חלק מהדברים ש- NLP יכול לעזור לכם להשיג כוללים:

לחץ מופחת: לחץ רב נובע מכך שאינכם יכולים לחזות או לטפל במצבים הרגשיים המשתנים שלכם. NLP מגביר את המודעות העצמית שלכם ומקטין את ההשפעה של חרדה על ההתנהגות שלכם.

ביטחון מוגבר: NLP יכול לעזור לכם להבין ולשלוט בתהליך קבלת ההחלטות שלכם, ולהביא להגברת הביטחון לאורך זמן. כל החלטה טובה שתקבלו מחזקת את הבאה, ו- NLP מסייע בחיזוק הקשר הזה.

תקשורת משופרת: יהיה קשה לכם למצוא מצב שלא ניתן יהיה לשפר על ידי תקשורת טובה יותר. ההתמקדות של NLP בבהירות ובפרשנות משאירה אתכם עם הכישורים להעביר את הנקודה שלכם ולהבין אחרים בצורה יסודית יותר.

שלושת היתרונות הללו כוללים שורה של יתרונות קטנים יותר ש- NLP יכול להעניק לכם בחיים. להלן כמה מהיתרונות המפורטים יותר:

לנהל טוב יותר מצבים רגשיים

לפתור סכסוכים פנימיים

השתלט על מחשבות ופעולות

בטל דחיינות

הסר אמונות מגבילות

גישה למשאבים פנימיים

להפחית את התנודתיות הרגשית

בקיצור, NLP יכול לעזור לך לפתח את הכישורים הדרושים לכם כדי למקסם את האושר ובריאות הנפש שלכם.

כיצד NLP יכול לעזור בהתמכרות

היתרונות המהותיים של תכנות נוירו-לשוני להתמכרות נובעים מכוח רגשי. התמכרות יכולה לגרום לכםך להרגיש חסרי אונים, ותחושה של חוסר תקווה יכולה לערער את הצעדים שאתם נוקטים לקראת התאוששות. NLP עוזר לכם לבנות חוסן מפני רכבת ההרים הרגשית.

התמכרות כוללת תגובות רגשיות מורכבות. NLP מסייע בפירוק כל התנהגות לחלקים קטנים, כך שתוכלו לטפל בסיבה הבסיסית וליצור תוכנית שלב אחר שלב שינוי. ניתן ליישם NLP בכל תכנית טיפול, בכל שלב. יש אנשים שמעדיפים להתחיל בצורות ייעוץ מסורתיות יותר לפני המעבר למסגרת ה- NLP, ואחרים מעדיפים להתחיל עם המבנה הפורמלי יותר מיד.