NLP

NLP לילדים

NLP מייצג תכנות נוירו לשוני. זוהי סדרת טכניקות המסייעות לילדים ולמבוגרים בצמיחה אישית על ידי תכנות מחדש מודע של המסלולים העצביים במוח. הוא פותח לראשונה על ידי ריצ'רד באנדלר וג'ון גרינדלר. מטפלים ב- NLP מאמינים כי בעזרת עזרה חזותית, שימוש בשפה ובמסלולים עצביים שונים יכול לסייע ביצירת מסלולים עצביים חדשים המסייעים לחיזוק המוח.

"משמעות התקשורת שלך של התגובה שאתה מקבל '…

פסיכותרפיה לילדים ומתבגרים עוסקת באומנות השינוי של מוחם של החולים. במקרים כאלה מטפלים בילדים משמשים כמתורגמנים ומתבוננים שיכולים למעשה לנקות דברים מסוימים להורים. בפסיכותרפיה של הורה וילד, ההתקשרות של הילד להורה היא הסיבה שבגללה עלול להתרחש חוסר ביטחון. בטיפול יש מערכת יחסים משולשת בין הורה, ילד ומטפל. פסיכותרפיה יכולה לסייע גם למתבגרים וילדים בדרכים רבות ומשך הזמן תלוי בחומרת הבעיה. פסיכותרפיה מספקת תמיכה רגשית, יכולת לפתור קונפליקטים, ולהבין רגשות ובעיות.

מטרות והנחות יסוד של אימון וטיפול NLP

ישנם אתגרים רבים עבור מטפלים בילדים העוסקים בפסיכותרפיה. הסיבה לאתגרים אלה היא שילדים מגיעים ממשפחות שחשפו אותם לאלימות או לטראומות אחרות, והם רגישים מאוד ולעיתים קרובות מרגישים חסרי אונים. חלקם מנסים להגן על עצמם מכל מה שהם מרגישים שמזיק להם. הם בונים נטייה להגנה עצמית ובשל כך זה יכול להיות מקרה קליני מורכב. NLP נחשבת למערכת מורשית ומשתנה מאמינים, העוסקת בייצוג פנימי של אדם. NLP עובד בשש רמות בסיסיות; סביבה, התנהגות, יכולות, אמונות וערך, זהות ותכלית. רמות אלו חשובות ועוזרות להשיג שיפורים.

NLP משנה ערכים שליליים והיא מסייעת במוטיבציה עצמית, הערכה עצמית, דיבור בציבור ובניית ביטחון. NLP עוזר לילדים גם באותו אופן שבו הוא עוזר למבוגרים. ילדים ביישנים מדי, יכולים להיות אקספרסיביים ובטוחים. 

טיפול NLP לילדים מועיל מאוד. ישנן שיטות לטיפול בילדים הסובלים מדיסלקציה, דיכאון, חרדה, לחץ חברתי ועוד. NLP יכול לתת מענה לבעיות אלה ולבנות אמון בילדים אלה.

ניתן לטפל בילדים הסובלים מדיסלקציה בעזרת NLP

NLP לילדים יכולליצור מסלול עצבי חדש במוח הפגוע המאפשר לילד לקרוא ולאיית. ישנן תוכניות מסוימות שפותחו במטרה לספק לילדים הסובלים מדיסלקציה. תוכניות פונטיות סינתטיות מובנות אלה מסייעות לילדים בקריאה וכתיבה. מטפלים בילדים משתמשים בתוכניות אלה כדי לשפר את יכולתו של הילד לקרוא, לאיית ולכתוב. NLP לילדים יכול גם לעזור ילדים הסובלים מדיסלקציה, כמו ילדים הסובלים מ- ESL, לקויות שמיעה או ליקויי שפה. 

האם NLP יכול לעזור לילדכם להתגבר על חרדה?

חרדה בילדים משפיעה לא רק על הילד הסובל, אלא על כל המשפחה.

כשילדך נבהל ודואג כל הזמן לדברים שרוב הילדים לעולם לא נותנים להם מחשבה שנייה, זה יכול להשפיע באופן דרמטי על חייך.

חרדה אצל ילדים מביאה לעיתים קרובות למחשבות לא הגיוניות שעלולות להוביל לתסמינים גופניים כמו כאבי בטן, קצב לב מואץ, הזעה או קיפאון. בדרך כלל, עד שהילד מתחיל לסבול מהסימפטומים הגופניים, הם אפילו לא מכיוון שתכנות נוירו-לשוני עוסק במוח, בשפה ובתכנות, לרוב זה יעיל בהפחתת חרדה אצל ילדים. בעיקרו של דבר, NLP מתאר את הדינמיקה בין הנפש והשפה, וכיצד הקשר ההוא משפיע על הגוף וההתנהגות. NLP מסייע לעיתים קרובות בבניית ביטחון אצל ילדים עם חרדה ובמקביל עוזר להם לנהל לחץ, להפחית אשמה ודיכאון, ולמזער את המחשבות הפוחדות שגורמות להם להיות כל כך חרדים.

ילדים לעיתים קרובות חרדים והם שמים סביב עצמם "מעטפת" מגוננת בגלל חוסר הביטחון שלהם, וזה חלק מהסיבה למחשבות המפחידות או המדאיגות כל הזמן. בתודעתם, הרגע המפחיד הזה עשוי להתרחש שוב ושוב.

ילדים חרדים אינם יכולים לתרץ את מחשבותיהם; טיפול NLP מסייע לילדים על ידי מתן לא רק תמיכה רגשית, אלא יכולת להבין מדוע הם חשים כפי שהם מרגישים ולפתור את הקונפליקטים הללו.

ילדים ו- NLP – שינוי חיים

בוודאי שדיבור על מסלולים עצביים, שפה ותכנות נשמע מורכב למדי; אולם NLP הוא למעשה העבודה על מפות נפשיות בתוך המוח שלנו, וכיצד משתמשים במפות אלה כדי להבין מה יכול להיות מבלבל. אצל ילדים, לעיתים קרובות ניתן לבטל תחושות לא נוחות וחרדה מכיוון שמלמדים אותם כיצד לשנות מפות אלה, וכתוצאה מכך מוגברת הביטחון והפחתת הפחד.

NLP להורים – רוצים מספר מיומנויות וטיפים שיעזרו לכם לתמוך טוב יותר בילדים שלכם?

להלן מספר דוגמאות לטכניקות אשר יעזרו לכם:

הביאו לשינוי באמצעות מטפורות (סיפורים עם מטרה) 

כל כך הרבה הורים קוראים לילדיהם סיפורים לפני השינה או מספרים סיפור על ילדותם, או סיפורים על סבא וסבתא וכו. איך זה יכול לעזור לילדכם לראות אפשרויות חדשות, לעזור לו לשנות התנהגות לא מועילה, ללמוד דרכים חדשות להתמודדות? אנו משתמשים בטכניקה הנקראת עיגון NLP המאפשרת לנו לקחת רגש חיובי כמו ביטחון (או רגשות אחרים כמו רוגע, התרגשות, ציפייה וכו '). זה יאפשר לילדכם לגשת למצב רגשי חיובי בכל עת ומייד. 

טיפול בסכסוך עם עמדות תפיסתיות

לפעמים הורים מתקיימים ויכוחים עם ילדיהם, או שילדים מתקוטטים עם ילדים אחרים.ניתן להשתמש בטכניקה נהדרת הנקראת עמדות תפיסתיות המסייעת לכולם להשיג תובנות ולראות דברים מנקודות מבט שונות. אתם יכולים להשתמש בטכניקה עם ילדכם או שהם יכולים להשתמש בה ככלי לאימון עצמי. 

מה שאנחנו מתמקדים בו אותו נקבל  

לעתים קרובות אנו לא עוצרים לבדוק את ההנחות שלנו או גישה לדברים. לדוגמא לימוד הנחות היסוד של NLP (הנחות יסוד נוחות המהוות חלק ממחשבת ה- NLP) עוזרים לנו ללמוד שאין דבר כזה כישלון, אלא רק משוב. שמה שאנחנו מתמקדים בו אז אותו נקבל (אז תתמקדו במה שאתם רוצים, ולא במה שאתם לא רוצים).